ERASMUS+

Erasmus+ Drugi tydzień praktyk klasy 3 mt w Niemczech

Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych in. Tadeusza Kościuszki w Lublinie zakończyli 2 tydzień praktyk w ramach programu ERASMUS+ "Staż na start". Dwa tygodnie praktyki uczniowie kształcący się na kierunku technik mechatronik zrealizowali w przedsiębiorstwie Nussbaum GmbH, przy współpracy z partnerem projektu - firmą Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz.

Technicy mechanicy w czasie praktyki zapoznali się z budową i zastosowaniem maszyn do obróbki metalu, tworzyli także własne elementy. Praktykanci nabyli nowe umiejętności z zakresu produkcji wyrobów metalowych, doboru narzędzi i przyrządów pomiarowych oraz odbyli wiele praktycznych ćwiczeń z obróbki metalu.

Podczas 2 tygodnia praktyk nie zabrakło również dodatkowych atrakcji – uczniowie wybrali się do Drezna na wizytę techniczną do Szklanej Manufaktury Volkswagena, w której można obserwować z bliska proces produkcji luksusowej limuzyny koncernu – Volkswagena Phaeton. Ciekawostką było to, że Phaeton w sporej większości składany jest za pomocą ludzkich rąk, z minimalnym udziałem maszyn.

Praktyki w Niemczech to niewątpliwie cenne doświadczenie. W trakcie stażu w nowoczesnej firmie niemieckiej nasi praktykanci doskonalili również język obcy oraz poznali środowisko zawodowe i organizację pracy. Praktyka pozwoliła na nadanie nowego wymiaru w zakresie jakości kształcenia praktycznego, dostosowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego i unijnego rynku pracy.

Zapraszamy do galerii

 

Erasmus+ Pierwszy tydzień praktyk klasy 3mt w Niemczech

Grupa uczniów z klasy 3 mt zakończyła pierwszy tydzień 2-tygodniowych praktyk, które odbywają w przedsiębiorstwie Nussbaum Parking GmbH w pobliżu Lipska.

Pierwszy tydzień przeznaczony został na zapoznanie ze stanowiskiem pracy, poznanie maszyn i materiałów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo do produkcji platform parkingowych i systemów podnośnikowych. Praktykanci zostali też zapoznani z narzędziami wykorzystywanymi w firmie i odbyli ćwiczenia w ich stosowaniu.

Dzięki zróżnicowanemu programowi praktyk przygotowanemu przez partnera, firmę Vitalis ze Schkeuditz, oprócz pracy nasi uczniowie mają też czas na odpoczynek i zwiedzanie kraju, w którym goszczą. Poznali już Lipsk, największe miasto Saksonii, które nazywane jest miastem muzyki ze względu na jego związek z tak wybitnymi kompozytorami, jak Bach, Mendelssohn czy Schumann. Uczniowie mieli też okazję wybrać się do Berlina. Stolica Niemiec urzekła ich różnorodnością atrakcji bogatego życia kulturalnego. Grupie szczególnie do gustu przypadła wizyta w barwnym świecie nauki Spectrum w Deutsches Technikmuseum, gdzie samodzielnie mogli eksplorować zjawiska nauki.

Jak przystało na grupę mechatroników, największe zainteresowanie w minionym tygodniu wzbudziła fabryka BMW w Lipsku - nowoczesna, z niespotykanymi rozwiązaniami technologicznymi. Nasi uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się całej linii produkcyjnej: od składania karoserii poprzez lakierowanie, montaż podzespołów - aż po testowanie pojazdów słynnej marki.

Zapraszamy do galerii

 

Erasmus+ I grupa stażystów ZSTK rozpoczyna praktyki w Niemczech

Grupa uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie wyjechała na praktyki zagraniczne do Niemiec. Praktyki będą się odbywać w ramach projektu „Staż na start – staże zagraniczne pomostem do udanej kariery zawodowej”. 10- osobowa grupa stażystów z klasy 3mt w ciągu 2-tygodniowego pobytu w Niemczech będzie zapoznawać się z praktyczną stroną zawodu mechatronika w przedsiębiorstwie Nussbaum Parking GmbH w Lipsku – wiodącym producencie nowoczesnych zautomatyzowanych rozwiązań parkingowych. Praktyki odbywają się we współpracy z partnerem projektu, przedsiębiorstwem Vitalis Betreuungsgesellschaftfür Modellprojekte mbH z Gut Wehlitz, Schkeuditz, które zadba o to, aby staż był wzbogacający pod względem merytorycznym, ale też zapewni naszym praktykantom chwilę odpoczynku przygotowując ciekawy program kulturowy.

Praktykantom życzymy powodzenia!

Zapraszamy do galerii

 

Spotkanie informacyjne ERASMUS+ w dniu 20 kwietnia 2015 r.

Regionalny punkt konsultacyjny Programu Erasmus+ zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące Programu, 28 kwietnia (wtorek) w godzinach 9.00-15.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1). Spotkanie jest częścią lubelskich obchodów Europejskiego Tygodnia MłodzieżyNa zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia!

 

 

 

Podczas spotkania dowiesz się:

▪ czym jest Program „Erasmus+”,

▪ jak wygląda struktura i charakterystyka 3 sektorów Programu: "Młodzież", "Edukacja Szkolna", oraz "Kształcenie i szkolenia zawodowe",

▪ jakie są cele i priorytety Programu,

▪ jakie możliwości daje Program,

▪ jak zarejestrować się i uzyskać nr PIC

▪ jak wygląda wniosek oraz budżet Programu,

Będzie także możliwość konsultacji swojego pomysłu na projekt w ramach Programu, spotkania z osobami realizującymi projekty Erasmus+ w woj. lubelskim oraz rozmowy z konsultantką Eurodesk.

Profil uczestnika:

1. Przedstawiciele szkolnictwa ogólnego, tj.:

  • przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne,

2. Młodzież, osoby pracujące z młodzieżą, przedstawiciele organizacji młodzieżowych i grup nieformalnych

3. Przedstawiciele kształcenia zawodowego, tj.:

  • szkoły zawodowe i techniczne,
  • ośrodki nauki i organizacje związane z kształceniem zawodowym,
  • organizacje pozarządowe.

W spotkaniu mogą wziąć udział maksymalnie 2 osoby z jednej organizacji/instytucji.

Zgłoszenie na spotkanie oznacza zobowiązanie do obecności w całym spotkaniu. Prosimy o przemyślane zgłoszenia.

Szczegóły uczestnictwa:

Spotkanie informacyjne rozpocznie się 28.04.2015 (wtorek) o godzinie 9.00  w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1) i potrwa do godziny 15.00.

Organizatorzy zapewniają materiały informacyjne i poczęstunek.

 

 


Godło i patron szkoły

Współpracujemy

Jesteśmy również na: